Z-1200IIIXE
search
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
Z-1200IIIXE
search
SKU: Z-1200IIIXe
EAN: 4710586556049
Antari - Z-1200XIII Fog Machine
1200 W fog machine, water based compatible fluids, DMX control, LCD display
- 34%
11 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Watch it in action
Video Youtube
Close the video
Product Details
1200 W fog machine, capable of providing impressive performance in relation to the budget, one of the best that can be found on the market in the entry level range.
Main features
  • LCD display with rubber keypad
  • Increase approx. 10% output
  • Low fluid detection
  • Built-in voltage protection
  • Built-in Thermal Cut-Off Technology (TCO)
  • Brand new convex housing design
Technical characteristics
Rated voltage 220 - 240 VAC 50/60 Hz 5 A
Rated power 1200 W
Warm-up time 11 min (approx.)
Fluid consumption 85 mL/min (100% output)
Fluid tank capacity 2.5 L
Ambient temp. range 0 to 40 ℃