Z-1500IIIE
search
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
Z-1500IIIE
search
SKU: Z-1500IIIe
EAN: 4710586556063
Antari - Z-1500III FOG MACHINE
1500 W fog machine, water based compatible fluids, LCD display, fluid level detection
- 43%
15 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Watch it in action
Video Youtube
Close the video
Product Details
1500 W fog machine that produces this effect with reliability, robustness and stability: the equipment that dominates the market thanks to its performance and precision control.
Main features
  • LCD display with 2 rotary knobs
  • Built-in protection feature against voltage variations
  • Increase of approx. 30% of the output
  • Built-in Thermal Cut-Off Technology (TCO)
  • Fluid level detection
  • New convex & hollow craved housing design
Technical characteristics
Rated voltage 220 - 240 VAC 50/60 Hz 6.5 A
Rated power 1500 W
Warm-up time 9 min (approx.)
Fluid consumption 150 mL/min (100% output)
Fluid tank capacity 6 L
Ambient temp. range 0 to 40 ℃