W400-30M-B
search
W400-30M-B
W400-30M-B
search
SKU: 990506300
Beetek - W400-30M-B
CAT6a S/FTP cable, 30 m, etherCON connectors
- 31%
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
The cable body is made of 23 AWG 8-wire oxygen-free copper (OFC). It uses braided aluminum foil shield and braided aluminum magnesium shield with a 100% shielding ratio for superior performance. The RJ45 connectors are etherCON type with 50 μm gold-plated pins.
Main features
  • Ready-to-use CAT6a S/FTP network cable designed for DMX mixers and lighting applications
  • Double shielded with 8 conductors
  • 500 MHz transmission frequency and 10 Gbps transmission speed
  • Single strand OFC (oxygen-free) copper with 8 conductors 23 AWG
  • Stranded and braided shielding offer 100% shielding rate
  • TPE jacket material for increased flexibility, tensile strength and durability of the cable
  • Robust RJ45 etherCON connectors
  • Available in lengths from 5 m to 100 m
  • Lengths of 20 m and more can be wound on Beetek DF and PCD series cable reels
Technical characteristics
  • CAT6 S/FTP network cable (etherCON)
  • Connector type: RJ45 S/FTP
  • Cable type: CAT6a SFTP
  • Environmental information: RoHS 2.0 compliant
  • RJ45 connector: etherCON
  • Connector type: RJ45 S/FTP
  • Gold plate thickness: 50 µm
  • Latch tab: integrated break-resistant tab
  • Structure: conductor + insulation + aluminum foil + ground wire + braid + jacket
  • Conductor gauge: 23AWG
  • Conductor size: 0.26 ±0.008 mm x 8
  • Conductor material: single strand oxygen free copper
  • Insulation material: foam-skin PE
  • Insulation color code:
    • 1P: blue & white / blue
    • 2P: orange & white / orange
    • 3P: green & white / green
    • 4P: brown & white / brown
  • Core wire direction: s
  • Core wire lay length: < 30 mm
  • Cable direction: s
  • Cable lay length: ≦ 120 mm
  • Outer jacket material: double-layer PVC
  • Aluminium foil: aluminum foil pair shielded
  • Ground wire: 7 x 0.16 mm multi-strand oxygen free copper (26 AWG)
  • Braid material: 128 x 0.12 mm tinned copper braid shield
  • Shielding rate: 100%
  • Jacket material: TPE
  • Jacket outer diameter: 8.0 ±0.20 mm
  • Jacket color: black
  • Conductor resistance:<68.4 ohm/km at 20 ℃
  • Insulation resistance: >5000 ohm at 20 ℃
  • Withstand voltage: 1000 VDC/1 min, no breakdown
  • Delay difference: ≤ 30 ns/100 m (1 - 125 MHz)
  • Frequency: 500 MHz
  • Testing: PASS FLUKE
  • Insulation elongation: ≥ 300%
  • Insulation tensile: ≥16 Mpa
  • Jacket elongation: ≥ 100%
  • Jacket tensile: ≥ 12.5 Mpa
  • Maximum relative mutual coupling capacitance: 5.6 nF/100 m
  • Maximum capacitance unbalance: 330 pF/100 m
  • Operating temperature: -20 to 80 ℃
  • Operating voltage: 60 V