Audiophony CARBON12A is an active loudspeaker with DSP, TWS and App control.
This model with a 12" woofer offers extended dispersion thanks to the special horn mounted on a 1.35" compression driver with polymer diaphragm, which guarantees a clear high-frequency sound and even more transparent than a titanium tweeter.
The powerful integrated DSP offers different operating modes and customizable settings via a 2.4" color display. It allows you to select the presets (Normal, Live, Club, Speech), the loudspeaker position (Foot, Monitor, Stand), the Delay, HPF, Ducking with source adjustment, threshold, attenuation, release time etc. In addition, for each individual channel, we find the equalizer, the bass / treble control, various presets (Live, Vocal, Custom) etc.