WS104-30M
search
WS104-30M
search
SKU: 990507300
Beetek - WS104-30M
4-core CAT6 UTP snake cable, 30 m
- 31%
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
250 MHz transmission frequency and 10 Gbps bandwidth for demanding video applications.
Main features
  • Customized for LED rental industry
  • Reduces cable length
  • Anti-break nylon crystal head specially designed to support long-term repetitive use
  • Conductor cores are made of flexible and durable 24 AWG multi-strand 8 x 7 oxygen-free copper (OFC)
Technical characteristics
  • 4-core CAT6 UTP snake network cable
  • Connector type: 4 x RJ45 UTP
  • Cable type: CAT6 UTP
  • Environmental information: RoHS 2.0 compliant
  • RJ45 connector: one-piece single-row crystal head (nylon)
  • Gold plate thickness: 50 µm
  • Latch tab: unbreakable latch tab
  • Conductor gauge: 24 AWG
  • Conductor material: multiple strand oxygen free copper cable
  • Insulation material: HDPE
  • Insulation color code:
    • 1P: blue & white / blue
    • 2P: orange & white / orange
    • 3P: green & white / green
    • 4P: brown & white / brown
  • Core wire direction: s
  • Core wire lay length: < 30 mm
  • Cable direction: s
  • Cable lay length: ≦ 120 mm
  • Outer jacket material: double-layer PVC
  • Aluminium foil: aluminum foil pair shielded
  • Ground wire: 24 AWG multi-strand 8 x 7 oxygen-free copper