BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
search
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
search
SKU: B06058
EAN: 5420025660587
Briteq - BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
LED profile spot fixture based on a special 500 W (2800 K + 6000 K) COB LED module and multiple options sold separately: different optics (ETC compatible), gobo holder, iris
- 25%
6 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
Equipped with a 500 W COB LED module, it offers an adjustable color temperature between 2800 and 6000 K. Its extremely silent cooling system uses heat pipe technology. Compatible with ETC Source Four optics, it also includes a compartment for accessories such as the Gobo holder and the Iris. It has five operating modes, including four DMX modes with brightness and color temperature control.
Main features
  • High Power LED Technology
  • Perfect companion for the BT-THEATRE 400TW
The projector is sold in two different parts:
BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
  • Extremely quiet cooling system using heat pipe technology
  • Compatible with ETC Source Four optics
  • LCD screen for easy settings
  • 5 operating modes:
    • Manual intensity control and different CCT presets
    • 4 different DMX modes with 8 or 16 bit dimming and CCT control
  • Different dimming curves:
    • Linear
    • Square law
    • Inverse square law
    • S-curve
Optics
    • Specially coated optics for sharp and defined projections
    • Four profiled blades, specially coated for minimal reflections
    • Different optical units are available:
      • BT-PROFILE250/OPTIC 19DEG - 19° fixed beam angle
      • BT-PROFILE250/OPTIC 26DEG - 26° fixed beam angle
      • BT-PROFILE250/OPTIC 36DEG - 36° fixed beam angle
      • BT-PROFILE250/OPTIC 50DEG - 50° fixed beam angle
      • BT-PROFILE160/OPTIC 15-30 - 15°-30° zoom range
      • BT-PROFILE160/OPTIC 25-50 - 25°-50° zoom range
    • Lockable compartment for use with:
      • Gobo holder: available as an option (Gobo outer diameter: 86 mm, optical diameter: 48 mm)
      • IRIS: adjustable aperture diameter from 5 to 74 mm
  • Can replace ETC Source Four-optics
  • Optical barrel can be rotated and locked in any position
Users benefits
  • Adjustable color temperature to achieve the perfect lighting for any scene or environment
  • Use in environments that require low noise thanks to the silent cooling
  • Works with ETC Source Four optics
  • Five operating modes, including four DMX modes
Areas of use
  • Theatre
  • Live shows, concerts
  • TV and film sets
  • Art galleries, museums and other permanent installations
Technical characteristics
  • Power input: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 253 W