DUO29-050 W
search
DUO29-050 W
search
SKU: H11443
EAN: 3662009025452
Contestage - DUO29-050 W
290 mm aluminium ladder - Length: 50 cm - White
- 27%
items in stock in our European supplier's warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Available
delivery is available for this product.
This item is currently in stock and will be shipped from our supplier's warehouse in Europe.
Product Details
290 mm ladder truss of 50 cm lenght. ISO DIN 4113 and TÜV certified. Made in aluminium alloy (EN AW 6082 T6, diameter 50 mm, thickness 2 mm). Conical connectors and pins for quick set up and disassembling. Safe, stable and resistant installation guaranteed. Suitable for stage structures, exhibition booths, concert and DJ stages, theaters, discoteques, lounges, gardens and outdoor events. Supplied with 1 x connection kit. White finish.
  • 50 mm tubes
  • 16 mm threads
  • Scale of 240 mm distance between each tube (290 mm outside)
  • Taper pin and key assembly
  • Section: 290 mm